fallback

Парадоксът на Пекин: Невероятният успех на държавния капитализъм

Въпреки грандиозния икономически бум през последните десетилетия властта на правителството се базира върху контрол, намеса и цензура

08:11 | 01.10.19 г. 18
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Параноята е медицински термин. В енциклопедията се определя като психично разстройство със заблуди. Всеки, който минава през Пекин в днешно време, няма как да не усети, че цяла една държава или по-точно държавните институции страдат от остра параноя. Безброй „надзорници" на полувоенното организирано полицейско поделение на Китайската народна република дежурят по станциите на метрото - безупречна униформа, сериозен израз, най-висока концентрация. Всеки пакет, който тези дни се изпраща през куриеритена големите гиганти за електронна търговия Alibaba или JD.com, носи допълнителен стикер. „Вече тестван за безопасност" е изписано с големи букви върху него. Ако искате да пазарувате в луксозния търговски център Oriental Plaza, който се намира само на няколкостотин метра от площад Тянанмън, ще трябва да преминете през бели павилиони с металотърсач и преносими скенери. Врагът дебне отвсякъде.

Дори за гълъбите има забрана да летят. Всички обекти, които „представляват заплаха за безопасността на полетите“ - от балони до дрони, хвърчила и птици, нямат право да се издигат в небето до 1 октомври. Всичко е подозрително - дори гълъбите - глобалният символ на мира. Китай през септември 2019 г. - Народната република празнува своята 70-годишнина - и изглежда, че най-мощната от всички могъщи сили разполага с предимно едно: страх. Страх от собственото население, който не само от гледна точка на Запада, но и от гледна точка на някои китайци, вече приема параноични черти. Въпреки грандиозния икономически бум през последните десетилетия властта на правителството се базира върху контрол, намеса и цензура. Пазарната икономика дава невероятни резултати, въпреки че в основата си е просто изиграна - наужким. Защото Комунистическата партия взема решение за всичко и всяка малка подробност – за валутния курс, лихвата или активите на бизнесмените. Китай е провокация за чистата пазарна икономика. Как държавният капитализъм може да бъде толкова успешен? Независимо дали става дума за пътища, влакове или летища - инфраструктурата на страната е впечатляваща. Повече от 700 милиона души са изведени от бедност от 1978 г. досега.

Има обаче проблеми. Демонстрациите в Хонконг подложиха на изпитание търпението на китайците. Спорът за митата със САЩ пък тежи на икономиката. В момента заради свинската треска цените на месото се изстрелват нагоре, гневът на населението е голям. Китай все още страда от явна регионална пропаст в богатството.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:09 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Азия виж още